Lifestyle

Węgiel aktywny i zbawienne oddziaływanie na Twój organizm

Dobroczynne właściwości węgla aktywnego znane były już w starożytności. Z powodzeniem leczono nim trudno gojące się rany oraz wykorzystywano właściwości neutralizowania toksyn powstałych np. po ukąszeniu owadów. 

Obecnie o prozdrowotnych działaniach węgla aktywnego wiemy o wiele więcej. Niestety, nie każdy posiada w swojej domowej apteczce ten naturalny, bezpieczny i niezwykły preparat… może ze względu na brak wiedzy o jego wspaniałym oddziaływaniu na zdrowie? Warto to zmienić i kupić odpowiednie suplementy z aktywnym węglem!

Zastosowanie węgla aktywnego w medycynie

Węgiel aktywny, zwany też drzewnym lub leczniczym, znajduje szereg zastosowań w medycynie, jak również w kosmetyce.  Może być stosowany:

  • zewnętrznie, jako okłady w formie: papki, maseczki, kąpieli leczniczych, żelu, zawiesiny, szamponu, peelingu, mydła,
  • wewnętrznie, w formie: czarnego proszku, kapsułek i tabletek. Jest też dostępny w suplementach diety!

Węgiel aktywny działa jako antidotum w zatruciach pokarmowych, objawiających się biegunką. Posiada silne właściwości adsorpcyjne, ze względu na chropowatą strukturę, zawierającą mikropory. Wiąże toksyny, neutralizując je i usuwa z organizmu. Jest także nieoceniony w przypadku zatrucia grzybami, toksycznymi środkami chemicznymi, toksynami bakteryjnymi, metalami ciężkimi, substancjami rakotwórczymi, przedawkowaniem niektórych leków np. salicylanami, środkami przeciwbólowymi np. paracetamolem i lekami przeciwdepresyjnymi.

Węgiel aktywny łagodzi dolegliwości przewodu pokarmowego, przy niestrawności – zmniejsza tworzenie gazów i wzdęć. Działa przeciwbólowo, miejscowo znieczulają, a także zmniejsza obrzęk po ukąszeniach owadów. Jest wyjątkowo skuteczny w przeziębieniach, i grypie ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Węgiel aktywny jest także pomocny w leczeniu ran, a także oczyszcza organizm z toksyn. Należy przy tym pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu.

Kosmetyczne właściwości węgla aktywnego

Węgiel aktywny w suplementach działa nie tylko na zdrowie, ale i wygląd! Wybiela zęby i nie niszczy szkliwa. Może być stosowany jako dodatek do pasty do zębów lub jako papka składająca się ze sproszkowanego węgla połączonego z wodą, lub olejem kokosowym. Można też nałożyć na wilgotną szczoteczkę trochę węgla i umyć zęby. Po tym zabiegu należy dodatkowo umyć je pastą do zębów.

Suplementy zawierające węgiel aktywny nadają się do pielęgnacji każdego typu cerę, zwłaszcza tej trądzikową! Dodatkowo zwężają pory, usuwają zaskórniki, mają działanie przeciwzapalne, a także rozjaśniają przebarwienia i oczyszczają skórę. Co ważne, są bezpieczne nawet dla wrażliwej, skłonnej do alergii skóry.

Węgiel aktywny jest pomocny przy łagodzeniu łupieżu oraz problemach z przetłuszczającymi się włosami. W tym celu wystarczy dodać sproszkowaną tabletkę do ulubionego szamponu i stosować 2 razy w tygodniu. Dodatkowo szampon zwiększy objętość włosów, jednocześnie zlikwiduje efekt puszenia włosów, zneutralizuje zanieczyszczenia. Na rynku istnieją również gotowe suplementy, które kupisz w naszym sklepie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *